top of page

ILUMINACJE w CHICAGO z okazji 40-lecia "Solidarności"

Iluminacja chicagowskich budynków będzie przypomnieniem rocznicy Porozumień Sierpniowych’80 oraz podziękowaniem tysiącom mieszkańców Chicago za wsparcie demokratycznych przemian w Polsce w tamtym czasie. Jest też wyrazem uznania dla Polaków zmuszonych do emigracji przez władze komunistyczne w latach 80-tych, którzy poprzez swoją społeczną i zawodową aktywność na ziemi amerykańskiej dali świadectwo przywiązania do wartości demokratycznych oraz polskiej kultury i tradycji.

Okolicznościowa medialna inauguracja o godz. 20.00 przed budynkiem konsulatu. 

 

Planowane iluminacje:

  1. Willis Tower 233 S Wacker Dr., Chicago, IL 60606
    podświetlenie anten na budynku

  2. Wrigley Building, 400 & 410 N Michigan Ave, Chicago, IL 60611
    podświetlenie zegara na budynku

  3. Konsulat Generalny RP w Chicago, 1530 N. Lake Shore Drive, Chicago, IL 60610
    podświetlenie fasady budynku konsulatu w narodowych barwach biało-czerwonych oraz z logotypem „40 Solidarność”

 

Konsulat Generalny RP w Chicago zaprasza mieszkańców Chicago do oglądania tych niecodziennych iluminacji celebrujących ważne dla Polski i świata wydarzenia sprzed 40 lat !!!

Iluminacja

 

Program obchodów 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej w Chicago 16 sierpnia, 2020

 

godz. 12.30 - Bazylika pw. św. Jacka, 3636 W Wolfram Street, Chicago. 

- MSZA ŚW. w intencji Ojczyzny z udziałem organizacji weterańskich i polonijnych

- CEREMONIA złożenia kwiatów przed POMNIKIEM KU CZCI HALLERCZYKÓW I OCHOTNIKÓW I WOJNY ŚWIATOWEJ z parafii św. Jacka

W związku z restrykcjami epidemiologicznymi COVID-19 wszyscy uczestnicy zobowiązani są do wcześniejszej rejestracji poprzez stronę internetową: https://sthyacinthbasilica.org/ (po 10 sierpnia br.)

 

godz. 14.00 - Kościół pw. św. Stanisława Kostki – najstarsza polska parafia w Chicago, 1351 W Evergreen Avenue, Chicago, IL 

- CEREMONIA złożenia kwiatów przed ODNOWIONĄ TABLICĄ KU CZCI HALLERCZYKÓW I OCHOTNIKÓW I WOJNY ŚWIATOWEJ z parafii św. Stanisława Kostki oraz nowej tablicy dla uczczenia setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 Roku

- UROCZYSTE OKOLICZNOŚCIOWE SPOTKANIE 

W związku z restrykcjami epidemiologicznymi COVID-19 wszyscy uczestnicy zobowiązani są do wcześniejszej rejestracji poprzez stronę internetową: https://kostka.me/worldwarone

 

godz. 16.00 - Kościół pw. Trójcy Świętej – Polska Misja Duszpasterska Trójcy Świętej, 1118 N Noble Street, Chicago, Il 60642

- MSZA ŚW. w intencji Ojczyzny

- „CUD WISŁY” - okolicznościowy PROGRAM ARTYSTYCZNY Chicagowskiego Towarzystwa Chicagowskiego

W związku z restrykcjami epidemiologicznymi COVID-19 wszyscy uczestnicy zobowiązani do wcześniejszej rejestracji poprzez stronę internetową: https://trojcowo.com/msze-swiete-i-nabozenstwa/

 

Rocznica Bitwy Warszawskiej

WYBORY 3 czerwca

 

Zgodnie z postanowieniem Marszałka Sejmu RP z dnia 3 czerwca 2020 r. (Dz. U. poz. 988) w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 39 § 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. ustawy - Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2019 r. poz. 684 i 1504 oraz z 2020 r. poz. 568) w obwodach głosowania za granicą, utworzonych w okręgach konsularnych zlokalizowanych w USA, głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbędzie się w sobotę, 27 czerwca 2020 r. w godz. 7.00-21.00 czasu miejscowego.

 

Jeżeli żaden z kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów 14 dni po terminie pierwszego głosowania przeprowadza się ponowne głosowanie. Zatem ewentualne ponowne głosowanie miałoby się odbyć w sobotę 11 lipca 2020 r. w godz. 7.00-21.00 czasu miejscowego. 

 

Wyborcy za granicą, zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym, mogą zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą jedynie korespondencyjnie bez możliwości osobistego odbioru pakietu i bez możliwości osobistego oddania koperty zwrotnej konsulowi lub obwodowej komisji wyborczej. 

 

Warunkiem udziału w głosowaniu w obwodzie za granicą jest wpisanie się do spisu wyborców sporządzanego przez konsula.

 

ELEKTRONICZNY SYSTEM REJESTRACJI  WYBORCÓW:  https://ewybory.msz.gov.pl 

 

Osoby wpisane do spisu wyborców w obwodzie głosowania utworzonym za granicą będą ujęte w tym spisie wyborców również w przypadku przeprowadzania ponownego głosowania (tzw. II tury wyborów),

 

Akty prawne, kalendarz wyborczy oraz informacje i komunikaty Państwowej Komisji Wyborczej dostępne są na stronie: www.pkw.gov.pl

Wybory 2020

Opłatek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Ameryce 

Przedstawiciele naszej redakcji Radio Chicago WPNA 1490 AM również wzięli udział w tej uroczystości. Oto kilka zdjęć.

Oplatek 2020
M Rudnicki

 

Prof. Marek Rudnicki - kandydat na Senatora RP z ramienia Polonii.

Wprowadzenie Oddzielnego okręgu wyborczego dla Polonii obiecywao PiS w swoich postulatach wyborczych wielokrotnie. W Radio Chicago WPNA 1490 AM - w rozmowach antenowych mówili o takiej konjiecznosci miedzy innymi Marszaek Senatu Stanisaw Karczewski, v-ce Marszalek Adam Bielan,  senator Jan Maria Jackowski, senator Maria Anders, posłowie Mularczyk, Kwiatkowski, Czarnecki,  lobbowal dziennikarz Witold Gadowski. 
W 2017 roku wiceszef MSZ Jan Dziedziczak na konferencji prasowej zawiadomił, że w wyborach do Senatu w 2019 r. Rząd Pisu planuje stworzyć oddzielny okręg wyborczy dla Polonii. "Chcemy, by kandydat na senatora w Warszawie nie musiał jednocześnie walczyć o głosy warszawiaków i Polonii" - mówił min Dziedziczak wtedy.  Nieco później, marszalek Karczewski zawiadamiał:  "Mamy już projekt zmiany w konstytucji, zgodnie z którym liczba senatorów powiększy się o dwóch przedstawicieli Polonii.  Będziemy zabiegać o taką zmianę konstytucji, by w Polsce było nie 100, lecz 102 senatorów, w tym dwaj przedstawiciele Polonii. Jeden z grupy żyjącej za zachodnią granicą, drugi zza wschodniej granicy naszego kraju.  Ze względów konstytucyjnych stało się to jednak niemożliwym - przynajmniej na razie. PiS postanowił więc zaprosić po prostu do Senatu przedstawiciela Polonii, oferując mu jedno ze swych miejsc w okręgu warszawskim.
Kandydatem do Senatu został bezpartyjny działacz społeczny z Chicago - profesor Marek Rudnicki.

Profesor Marek Rudnicki   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

111 rocznica Dziennika Związkowego i wręczenie nagrody Człowieka Roku 2018

Ponad 150 osób przybyło na imprezę, której gospodarzem był Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance) wraz z wydawcą „Dziennika Związkowego” Frankiem Spulą, który jest również prezesem ZNP-PNA i Kongresu Polonii Amerykańskiej. Nie zabrakło przedstawicieli polonijnych organizacji i instytucji, władz miasta w osobie Ariela Reboyrasa – radnego z 30. okręgu i wielkiego przyjaciela Polonii, reprezentantów ze świata kultury i sztuki, biznesu i mediów, gwiazd estrady. 

Gości przywitali i przebieg imprezy koordynowali dyrektor generalny „Dziennika Związkowego” Łukasz Dudka i red. Grzegorz Dziedzic. Nagrodę Człowieka Roku odebrał red. Jacek Niemczyk - pomysłodawca radia 103,1 Polish-American MIX. 

Redaktor naczelna „Dziennika Związkowego” Alicja Otap wyjaśniła gościom, że tytuł przyznany został Jackowi za wynalezienie „genialnej formuły dwujęzycznego radia”, odzwierciedlającego życie w naszych domach w przybranym kraju, na pograniczu kultur.

 

 

 

Ulica województwa podlaskiego w Chicago

Uroczystość nadania imienia ulicy w Chicago w niedzielę 3 czerwca, Reprezentacja Podlasian jest w Chicago całkiem spora. Żyją tam mieszkańcy Białegostoku, Moniek, Zambrowa czy Łomży. Reprezentują różne środowiska – biznesowe, polityczne czy samorządowe. Nadanie honorowej nazwy ulicy Województwa Podlaskiego będzie okazją do pobudzenia kontaktów rodzinnych i biznesowych z chicagowską Polonią - mówił w naszym studio Marszałek Jerzy Leszczyński. To także promocja regionu. W uroczystosci udział wzięli Marszałek Województwa: Jerzy Leszczyński oraz Z-ca Dyrektora Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji: Michał Podbielski. Podczas wizyty w Chicago marszałek Leszczyński spotkał sie m.in. z Polsko-Amerykańską Izbą Handlową, Kongresem Polonii Amerykańskiej, był gosciem Sławomira Bielawca w Radio Chicago WPNA 1490 AM, spotkał sie z politykami, przedsiębiorcami. Nowa nazwa ma charakter honorowy, nie urzędowy. Tego typu przedsięwzięcia to duże wyróżnienie.  Honorowa dodatkowa nazwa została nadana części West Belmont Avenue, gdzie zawisła tablica z nazwą: "Honorary Wojewodztwo Podlaskie Way, Poland". Wcześniej odpowiednią uchwałę przyjęła rada dzielnicy River Grove.

Para Prezydencka spotka się z Polonią w Chicago

 

Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy!

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda z Małżonką Panią Agatą Kornhauser-Dudą odwiedzi Chicago, największe skupisko polonijne na świecie.  Polonia amerykańska z wyjątkowym zaangażowaniem i ofiarnością, zawsze wspierała niepodległościowe aspiracje Rodaków w kraju. Trwała przy Polsce, pielęgnując więzi z Macierzą oraz kultywując narodowe wartości, tradycje i obyczaje.
W roku obchodów Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości serdecznie zapraszamy Was, Drodzy Rodacy, na uroczyste spotkanie z Parą Prezydencką. Chcemy dzielić radość wspólnego świętowania doniosłej rocznicy w historii Polski, która czyni to wydarzenie wyjątkowym.
Niech wzmocni ono przyjaźń łączącą od stuleci narody polski i amerykański, opartą na fundamencie najcenniejszych wartości: umiłowania wolności, suwerenności, demokracji oraz poszanowania praw człowieka i obywatela. Nasza liczna obecność będzie symbolicznym wyrazem postaw patriotycznych i przywiązania do Polski, najlepiej zaświadczy o potencjale zorganizowanej i aktywnej społeczności polonijnej żyjącej na kontynencie amerykańskim.

Bądźmy razem w Millenium Park w Chicago!  Do zobaczenia 19 maja 2018 roku o godzinie 12.00!

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP
Adam Kwiatkowski

Konsul Generalny RP w Chicago
Piotr Janicki

 

         

 

25-lecie Radia Chicago WPNA 1490 AM

 

Dwa świetne koncerty były kulminacyjnym punktem obchodów 25-lecia Radia Chicago WPNA 1490 AM w szczelnie wypełnionej sali Copernicus Center 4 grudnia, mimo pierwszej w tym roku śnieżycy. Twórcy popularnej polonijnej audycji − z zawodu i zamiłowania muzycy − przygotowali program niezwykle starannie, na wysokim poziomie artystycznym −„C’est magnifique!”, jak śpiewał niedzielnego wieczoru Bruno Gatinet.

         Muzyczne wrażenia poprzedzała część oficjalna wieczoru prowadzona przez twórców audycji Radio Chicago Sławomira Bielawca i Waldemara Ładę oraz mistrzynię ceremonii Kingę Modjeską, dyrektorkę teatru Scena Polonia. Zebranych powitał Frank Spula, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego, największej polonijnej organizacji, która jest właścicielem rozgłośni radiowej WPNA 1490 AM. Spula dziękował za pracę dla rozgłośni i Polonii, i mówił z uznaniem o wysokim, profesjonalnym poziomie audycji Radio Chicago, której często sam z przyjemnością słucha.

          List gratulacyjny od konsula generalnego RP Piotra Janickiego przekazał wicekonsul Konrad Zieliński, który również gorąco dziękował twórcom i pracownikom audycji za działalność medialną, promocję kultury i języka polskiego na amerykańskiej ziemi. Odczytane też zostały listy gratulacyjne od gubernatora Bruce’a Raunera i burmistrza Chicago Rahma Emanuela.

Korespondencja z życzeniami, podziękowaniami i gratulacjami nadeszła też z Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy, ministra Arkadiusza Mularczyka, marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego i marszałka Senatu RP senatora Stanisława Karczewskiego, wicemarszałka Senatu Adama Bielana, senatora PiS Jana Marii Jackowskiego, pełnomocnika premiera ds. dialogu międzynarodowego − senator Anny Marii Anders, posła PiS Jacka Sasina, wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego Ryszarda Czarneckiego oraz europosłanki PiS Jadwigi Wiśniewskiej.

− Życzenia i gratulacje otrzymaliśmy z różnych stron świata. Szczególnie cieszą nas słowa uznania z Polski, doceniające naszą działalność informacyjną i opiniotwórczą – mówił nam Bielawiec.

             Założyciele Radia Chicago gorąco podziękowali słuchaczom, sponsorom audycji, a także zespołowi redakcyjnemu za długoletnią współpracę i rzetelne, profesjonalne dziennikarstwo. Wręczyli pamiątkowe dyplomy i kwiaty: Krystynie Skoczylas,Tatianie Kotasińskiej, Alicji Otap, Barbarze Bartel, Grzegorzowi Grdeniowi, Andrzejowi Mikołajczykowi i Zbigniewowi Banasiowi, a także byłej członkini redakcji Annie Barauskas.

            Dyrektor generalny rozgłośni WPNA 1490 AM Jacek Niemczyk wyraził uznanie dla twórców audycji Radio Chicago za działalność medialną wręczając im pamiątkowe statuetki w postaci mikrofonów.

            Część artystyczną rozpoczął Waldemar Łada zachwycając widzów wirtuozerią gry na akordeonie, a następnie wraz Bruno Gatinetem, czarującym i utalentowanym francuskim piosenkarzem i aktorem, przenieśli widownię w klimat paryskich kafejek wykonując stare, znane przeboje, m.in. „Champs-Élysées”, „C’est magnifique !” i „Milord”.

          Publiczność zachwyciły także hity z dawnych lat w nowym, jazzowym opracowaniu i aranżacji Sławka Bielawca. Nowe życie wstąpiło w dobrze znane piosenki, takie jak „Już nie zapomnisz mnie”, „Kiedy znów zakwitną białe bzy” i „Pamiętasz była jesień”. Ciepły głos i ekspresja sceniczna wokalistki Agnieszki Iwańskiej świetnie się wpisały w piękno i nostalgię utworu, podobnie jak solówki poszczególnych muzyków grupy jazzowej Antykwariat, który grał w składzie: Sławomir Bielawiec − fortepian, Jan Zieńko − gitara, Krzysztof Pabian − kontrabas, Rob Denty − saksofony i Jarek Łukomski − perkusja. Po koncercie pozostał niedosyt. Chciałoby się to przeżyć jeszcze raz albo posłuchać płyty, jeśli powstanie.

            Atrakcją wieczoru była też wystawa plastyczna. Można było obejrzeć rzeźbę Marty Niziołek oraz fotografie Krzysztofa Babirackiego, Karola Korzeniowskiego i Macieja Maksymowicza, a także znakomitej jakości reprodukcje obrazów Jana Styki.

W imprezie wzięło udział około 250 osób. − Cieszymy się, że publiczność doceniła wysoki poziom artystyczny naszej uroczystości − stwierdził Bielawiec, a Łada dodał: − Jubileusz był dla nas powodem do radości, okazją do podsumowania 25 lat pracy w eterze i podziękowania wszystkim współpracownikom, radiosłuchaczom i reklamodawcom.

Alicja Otap

a.otap@zwiazkowy.com

Zdjęcia Artur Partyka

Prezydent w Chicago
25 Lecie RC
Delegacja z Podlasia
111 urodziny Dziennika
Rudnicki.jpg
  • Profesor Chirurgii na Uniwersytecie of Illinois w Chicago.

  • Dyrektor Rezydencji Chirurgicznej w Illinois Masonic Center.

  • Członek Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu.

  • Prezes Związku Lekarzy Polskich w Ameryce

  • Były Prezydent Światowej Federacji Polonijnych Organizacji Madycznych.

  • Współorganizator Światowych Kongresów Medycznych.

  • Były doradca Ministra Zdrowia w rządzie Premiera Buzka (2000-2001). 

  • Założyciel Polsko-Amerykańskiego Programu Walki z Rakiem Piersi oraz Bursztynowej Koalicji – Amber Coalition.

  • Przewodniczący Komitetu Naukowego VII, VIII i IX Kongresu Polonii Medycznej.  

  • Współzałożyciel "Solidarności" na Śląskiej Akademii Medycznej.

  • Członek Biskupiego Komitetu Pomocy Więzionym i Internowanym.

  • Organizator pomocy medycznej dla represjonowanych i ich rodzin. 

  • Po pacyfikacji KWK Wujek, nadał komunikat radiowy zawracający karetki z rannymi górnikami ze szpitali kontrolowanych przez MSW do cywilnego CSK w Katowicach-Ligocie. 1982-1987. 

Modlitwa w intencji walki z koronawirusem.
bottom of page